Matthews IR3H-CR-WA-60 Irene Indoor/Outdoor Damp Location 60" Hugger Ceiling Fan with Remote & Wall Control, 3 Wood Blades, Polished Chrome
So you can check out the other reviews at Amazon.com
Electric fan design Ceiling Fan
Special Feature Wall & Remote
Brand Matthews Fan Company
Switch Installation Type Flush Mount,Wall
Color Polished Chrome-Walnut Tone Blades
Item Dimensions LxWxH 60 x 60 x 10 inches
Material Wood
Controller Type Remote Control
Finish Type Polished
Number of Speeds 6
  • IRENE CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter 60", Height 10" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing); Flush Mount Base 7" Dia; Weight 11 lbs
  • FAN BLADES: 3-Joined Walnut Tone Finish Solid Wood Fan Blades (60" Span / 15° Blade Pitch); DC Motor CFM: 5720.20 (High Speed)
  • INSTALLATION: Suitable for Ceiling Heights 7’10” or Greater; ETL Approved for DAMP Locations
See more product details
Product Description
Read more
Read more
Reversible
Remote & Wall Control Included
Noise Level Silent Silent Silent Silent Silent Silent
Location Rating Damp Damp Damp Damp Damp Damp
LED Light Kit
Fan Diameter 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60"
Number of Blades 3 3 3 5 5 5
transitional ceiling fan, 3-blade, living room
Irene-3
three blade flush mount ceiling fan, bathroom, white, barnwood
Irene-3 Hugger
modern fan, industrial, living room
Irene-5
ceilin fan with light, kitchen, dining room
Irene-5 Hugger
Product information
Technical Details
Clісk Hеrе : ☞☞
----------------------------
----------------------------
Disclaimer:
---------------------------
0 Response to "Matthews IR3H-CR-WA-60 Irene Indoor/Outdoor Damp Location 60" Hugger Ceiling Fan with Remote & Wall Control, 3 Wood Blades, Polished Chrome"